Jarné slnko nás začalo lákať do záhrad, na terasy a balkóny. Záhradkárska a sadovnícka jar sa už rozbieha. Aj prvý mestský ovocný sad na území Bratislavy začal ožívať jarnými prácami. Napriek tomu, že karanténne opatrenia zatiaľ nedovoľujú aby sa do nich zapojili aj seniori z neziskovej organizácie STÁLE DOBRÍ, seniori veria, že do sadu budú môcť čím skôr zavítať a užívať si ho.  

STÁLE DOBRÍ dlhodobo rozvíjajú koncept zlepšovania kvality života bratislavských seniorov. Do svojho programu  v minulom roku zaradili aj aktivity v prvom ovocnom sade na území hlavného mesta, ktorý nájdete v časti petržalských Dvorov. Ten seniorom ponúka širokú škálu využitia. Od relaxačných a oddychových pobytov, prechádzok, či piknikovania, cez pohybové a športové aktivity, až po edukačné a kreatívne programy. Z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 však museli aktivity v sade obmedziť.

STÁLE DOBRÍ svoje pôsobenie v ovocnom sade slávnostne spustili v septembri minulého roku, ale odvtedy im karanténne opatrenia nedovoľujú sad navštevovať. Ing. Soňa Deglovičová, projektová manažérka programu STÁLE DOBRÍ v sade informuje: „Rozhodli sme sa preto preniesť niektoré z aktivít do online priestoru. Pre seniorov sme pripravili podstránku, na ktorej si nájdu  novinky priamo z ovocného sadu, ale aj informácie o zelených projektoch v meste, zaujímavosti z histórie a súčasnosti sadovníctva v mestskom prostredí.“

Pobyt v prírode pomáha telu i duši

A pripravujú ďalšie aktivity. Čoskoro sa seniori môžu tešiť na sériu videí, v ktorých budú STÁLE DOBRÍ v sade ponúkať rady, prinášať návody a odporúčania, ktoré využijú vo svojich záhradkách, pri izbovom, či balkónovom pestovaní rastlín. V pláne tiež majú vytvoriť v priestoroch sadu komunitnú záhradu. Komunita sa bude starať o výsadby a úrodu a súčasne si spolu užívať vzájomnú spoločnosť. „Pobyt v prírode, aj v mestskom prostredí ovocného sadu, pomáha nielen telu, ale aj duši. Zvlášť tej mestskej, vystavenej mnohým nástrahám. V komunitnom sade sa preto chystáme pestovať nielen rastliny ale aj medzigeneračné vzťahy,“ konštatuje Soňa Deglovičová.

V sade sa už začalo s tohtoročnou jarnou údržbou. Začiatkom februára boli ošetrené vŕbové stavby, ktoré bolo potrebné po zime obrezať, zrevitalizovať a upraviť ich tvar. Odborný tím záhradníkov zakladal koruny ovocných stromov, z ktorých väčšiu časť tvoria pôvodné odrody. Pestovali sa na tomto území už v minulosti a v mnohých prípadoch ide už o takmer vyhynuté druhy ovocných stromov. Odborne vykonané jarné skracovanie a odstraňovanie konárov im zabezpečí zdravý rast a podporí rodivosť.

Zeleň v meste priťahuje život

Mestský ovocný sad v Petržalke – Dvory má na ploche takmer 10 tisíc metrov štvorcových vysadených niekoľko desiatok odrôd tradičných ovocných stromov a desiatky druhov ovocných krov a bylinných záhonov. V sade nájdete pôvodné odrody jabloní, sliviek, čerešní, višní, marhúľ ale aj orechov a liesok. Súčasťou sadu sú aj kvetinové lúky, trávnaté porasty, či zaujímavé rastlinné a terénne objekty. „Hovorí sa, že zeleň v meste priťahuje život. Veríme, že sa  pandemická situáciou čoskoro zlepší a ovocný sad ožije prítomnosťou našich seniorov. Už sa na to všetci tešíme.


Článok bol uverejnený v Jarovských novinách