Začiatkom Februára 2022 sme sa rozhodli opäť spustiť lekcie jógy so Štefanom Topoľským, ale na novom mieste, konkrétne v štúdiu LOTUS JOGA na Kuzmányho ulici v Bratislave. Lekcie sa celkom dobre rozbehli a stretáva sa tam slušná skupina seniorov, aby sa efektívnymi pohybmi uvoľnili, zrelaxovali ale zároveň  aj rehabilitovali.

Aby ste sa o Štefanovi a jóge dozvedeli niečo viac, pokračujte v čítaní…

Prečo cvičím jogu

Vediem kurzy jogy, na ktorých sa snažím podeliť o svoje skúsenosti ako pomocou jogy začať meniť svoj život k lepšiemu. Na úvodných cvičeniach pracujem najmä s telom.  Okrem intenzívneho precvičovania celého tela, učím praktikantov jogy ako ho poznávať a obnoviť s ním  stratenú komunikáciu. Je to začiatok ako si osvojiť pravidlá jogy pre ľahšie zvládnutie cesty životom, ktorú musí absolvovať každý či sa mu to páči alebo nie. Prečo práve cez poznávanie tela a prácu s ním ? Pretože to je jediná realita odrážajúca náš skutočný život, ktorú zvládne každý aj bez vážnejšej prípravy. Ak sa naučíme poznávať a komunikovať s telom ono nám povie kto sme a ako ďaleko sme prešli na našej ceste životom. Až pochopíme, že telo nie je len to hmatateľné ale najmä to čo reprezentujú naše myšlienky, emócie, pocity potom už nebude toho toľko čo treba vysvetľovať J

Akú jogu cvičíte

Ponúkam jogu v jej jemnejšej, fyzicky menej náročnej podobe, zameranej skôr na precítenie jednotlivých cvičení a vnímanie svojich možností. Charakteristické sú pomalé pohyby v rozsahu momentálnych možností cvičiaceho, vedené z dôrazom na  koordináciu pohybu s prirodzeným rytmom dychu. Zameriavam sa skôr na rehabilitáciu a prevenciu ako na kondíciu.  Od začiatočníkov sa neočakáva kondičná príprava. No pravidelné precvičovanie kostrosvalového aparátu veľmi účinne zvyšujú kondíciu cvičencov. Vybrané zostavy cvikov (ásan) sú vhodné pre všetkých bez rozdielu veku a kondície. Na rozdiel od mnohých systémov cvičení  je pre jogu špecifické, že vytvára priestor aby si mohli zacvičiť aj fyzicky slabší a pohybovo menej zdatní. Jogové cvičenia sa vykonávajú bez zbytočného napätia, zabezpečujú spokojnosť a príjemný pocit, dodávajú cvičencom sebaistotu a sebavedomie.

 

     Štefan Topoľský

 

Ak sa chcete pridať :

@Aktivity