Koordinačné cvičenie pre seniorov

Od marca sa seniori začali pravidelne stretávať v utorky, krátko po obede v Medickej záhrade, kde certifikovaná trénerka pamäti Silvia Valovičová vedie koordinačné cvičenia. Za týmto možno trochu záhadným názvom sa skrýva dynamický tréning pamäti. Čo si pod tým môžete predstaviť?

,,Moja cesta ku koordinačným cvičeniam alebo tréning pamäti trochu inak“

Keď som pred 6 rokmi pustila do trénovania pamäti, vôbec som netušila kam ma moja cesta zavedie. A tak ako asi väčšina mojich kolegov – trénerov pamäti, som začínala s klasickými papierovými zadaniami, kde sme so seniormi riešili rôzne úlohy najmä na pamäť a koncentráciu.

Na školeniach, na ktoré som postupom času chodila som sa stretla s rôznymi prístupmi trénovania pamäti a veľmi ma oslovili pohybové aktivity. Tie nie sú síce náročné fyzicky, ale zapájajú sa pri nich vo väčšej miere práve poznávacie funkcie ako pamäť, koordinácia pohybov, koncentrácia, vnímanie priestoru či pohotovosť. Navyše pohyb sám osebe má veľmi veľa benefitov či už na fyzické tak aj na mentálne zdravie každého jedného z nás. Rozhodla som sa, preto, že časť trénovania pamäti budem realizovať touto formou.

Mojou prvou aktivitou, s ktorou som v tomto smere so seniormi začínala bolo žonglovanie so šatkami. V prvom rade som sama absolvovala kurz žonglovania a veľa pomohol aj internet, kde som našla veľa inšpirácií a príkladov. Postupne som k žonglovaniu pribrala aj ďalšie metodiky, ako napríklad bilaterálnu integráciu alebo metodiku BAPNE, ktoré rovnako využívajú pohyb a rytmiku ako výukový zdroj zameraný na stimuláciu kognitívnych a exekutívnych funkcií.

Pri cvičeniach používame loptičky alebo vlastné telo na rôzne rytmické hry v skupinách, párových, alebo individuálnych aktivitách. Učíme sa rôzne krátke zostavy a rovnako sa zameriavame na cvičenia na prepájanie pravej a ľavej hemisféry. Možno to znie zložito, ale niektoré hry pripomínajú tie z nášho detstva. A tak, ako je to v názve – aj tieto hry, aj keď sme z nich vyrástli sú STÁLE DOBRé

Na svojich klasických tréningoch vždy hovorím, že vám stačia dve veci a kompletne precvičíte svoje poznávacie funkcie. Prvá je pohyb a druhá je socializácia. Naše cvičenia prepájajú obidve tieto veci, a to, že ľudia odchádzajú po hodinke s dobrou náladou je pre mňa signálom, že idem dobrým smerom. Zároveň ma to motivuje naďalej sa vzdelávať v tejto oblasti a prinášať našim seniorom zaujímavé aktivity.

Ak ste ešte nenabrali odvahu sa pripojiť, môžete si v utorok poobede len tak posedieť na lavičke v Medickej záhrade a z diaľky nás pozorovať. Myslím, že sme neprehliadnuteľné.

Silvia Valovičová

Ak sa chcete pridať :

@Aktivity